Google’a Chrome gizli pencere takibi üzerinden yasal hamle

Google’a Chrome gizli pencere takibi üzerinden yasal hamle

Google Chrome bu sefer yeni bir özellik ya geliştirme ile değil bir yasal süreçle gündemde. Bunun arkasında gizli pencere takibi yer alıyor.

Google Chrome içerisinde diğer tarayıcılarda da olduğu gibi bir “gizli pencere” altyapısı yer alıyor. Gizli pencere açılarak girilen siteler için tarayıcı, göz atma geçmişinizi, çerezleri, site verilerini veya formlara girilen bilgileri kaydetmiyor. Ancak gizli pencerenin açılması kişilere tamamen gizlilik getirmiyor. Google bu konuda açık olarak “etkinliğiniz ziyaret ettiğiniz web sitelerinden, işvereninizden veya okulunuzdan ya da internet servis sağlayıcınızdan gizlenmez” açıklamasında bulunuyor. Ancak bu takip yasal kalemde kabul görmüyor ve ABD merkezli olarak firmayı bir yasal mücadele bekliyor. Söylendiği kadarıyla Google bir dava ile karşı karşıya ve gizli pencerede yapılan takip için en az 5 milyar dolarlık bir ceza ödeyecek. Bu davanın nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmiyor ancak Google bu veriler üzerinden kişiselleştirilmiş reklam için algoritma kuruyor iddiası da gündemde yer alıyor. Firmanın gizli pencere kullanımı tamamen gizli hale getirmesi isteniyor.

Google Chrome için en son performans açıklaması gelmişti

Google, popüler tarayıcısı Chrome’un 89. sürüm ile beraber Windows, macOS ve Android tarafında hiç olmadığı kadar hızlı hale getirildiğini aktardı. Chrome biliyorsunuz başından beri genel olarak sistem kaynaklarını çok fazla kullanmasıyla eleştiriliyor. Ancak son dönemde yapılan değişiklikler ve özellikle 89. sürüm ile beraber artık popüler tarayıcı RAM ve CPU kullanımını ciddi oranda azaltıyor. Son sürümde özellikle arka planda açık olan ancak kullanılmayan sekmelerin sistem üzerindeki yükünü azaltan şirket, tarayıcının platforma göre değişmekle birlikte artık yüzde 5 daha az CPU, yüzde 8 kadar da daha az RAM kullandığını aktarıyor.

Bunlarla bağlı olarak dizüstülerin pil ömrünü kullanıma bağlı olarak 1 saatten fazla oranda artıran en son sürüm Chrome, mobilde de ciddi şekilde hızlanmış durumda. Ancak bu performans artışları mobil özelinde şimdilik sadece Android tarafında yer alıyor. Yeni altyapı çalışmaları ile tarayıcının artık her platformda daha hızlı açıldığını da belirtmek gerekiyor.

Kaynak: buguncel.com

Teknoloji