İmplant Tedavisi Nedir İmplant Tedavasi Kimlere Uygulanır Neye Yarar

İmplant Tedavisi Nedir İmplant Tedavasi Kimlere Uygulanır Neye Yarar

İmplant Tedavisi Nedir?

Herhangi bir nedenden dolayı eksilen ya da ciddi doku kaybı olan dişlerin yerine yapılan implant tedavisi doğal dişlere en yakın olan tedavi seçeneğidir. Ayrıca estetik gülüş tasarımı esnasında sıklıkla eksik olan dişlerin yerine tercih edilen bir tedavidir. Doğal diş görünümünde olduğu için kişilerde boşluk kalan dişsiz kısımlara gülüş estetiği esnasında implant tedavisi yapılarak problem tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Aynı zamanda çiğnemede çok önemli yeri olan azı dişlerinin fonksiyonlarını yerine getirmesi için azı dişi kayıplarında sıklıkla tercih edilen bir tedavidir. Hastalar proteze göre implant kullandıklarında çok ama çok daha rahat ve konforlu olmaktadır.

İmplant tedavisinin özelliklerinden biri de her bütçeye uygun olacak şekilde fiyatının ayarlanabilir olmasıdır. Bu sayede kalite düzeyini kişiler bütçelerinin el verdiğince arttırarak ömür boyu sorunsuz bir şekilde implantlarını kullanabilirler.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

İmplant tedavisi hemen herkese uygulanabilmektedir. Ancak elbette ki uygulanamadığı durumlar da bulunmaktadır. Örnek olarak diş eti çekilmesi problemi yaşayan ve bu konuda tedavi şansı olmayan ya da problemi devam eden bireylere dental implant tedavisinin yapılması uygun görülmemektedir. Bunun nedeni destek dokuların bir süre sonra implantı tutmayı bırakacağı ve implantın düşmesi ihtimalinin olmasıdır.

Bir de implant tedavisi almak için çok geç kalmış olan bireylere implant tedavisinin uygulanması uygun bulunmamaktadır. Bunun nedeni kişide implantı desteklemesi beklenen dokuların olmamasıdır. Kişiler bir diş kaybı yaşadıklarında vücut bir süre sonra dişin ardından kalan bşluuklu kısmı tıpkı damak gibi dümdüz hale getirir.

Bu vücudun savunma sistemlerinden biridir ve o bölgeyi açıklıktan korumak için açıklığı kapatır. Bu durumda implantı yerleştirecek bir yuva kalmaz ve alternatif tedavi seçeneklerine yönelmek gerekli hale gelebilir. Bunun yaşanmaması adına diş kaybı riski varken ya da diş kaybı gerçekleştikten çok kısa bir süre sonra kişilerin tedavi için diş hekimine başvurması tavsiye edilir.

İmplant Tedavisi Neye Yarar?

Dental implant tedavisi neye yarar diye merak eden bireyler olabilir. İmplant tedavisi fonksiyonunu kaybetmiş ya da diş kaybı olan bölgelerde doğal dişlere benzeyen protez yerleştirilmesidir ve doğal dişlerin gördüğü tüm görevleri yerine getirir.

Sağlık