Trafik Sigortası Nedir

Trafik Sigortası Nedir

Trafik Sigortası Nedir

Trafik sigortası, trafikte olan araç sahiplerinin yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası yaptıran araç sahipleri, kusurlu oldukları trafik kazalarında doğabilecek mali yükümlülüklerden kurtulurlar. Aynı zamanda karşı tarafın aracında meydana gelen maddi hasarları da sigorta karşılamaktadır. Yolcuların yaralanması da trafik sigortası kapsamındadır. Kaza sonucu ölüm ve hastane masrafları gibi ciddi durumlarda ciddi maddi hasar temerrüde düşen sürücünün ödemekle yükümlü olduğu tazminat da zorunlu trafik sigortası kapsamındadır.

Zorunlu trafik sigortasının limit ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Tüm sigorta şirketlerinde bu teminatlar aynıdır. Ancak fiyat ve ödeme seçenekleri firmadan firmaya değişiklik gösterebilir. Genel olarak zorunlu kasko sigortasının teminatları aşağıdaki gibidir:

  • Kişi başı bakım ve ölüm giderleri
  • Talep anında kişiye verilecek bakım ve vefa giderleri
  • Kaza sonrası bakım ve ölüm giderleri
  • Kazadan etkilenen her kişinin bakım ve ölümü, tazminat talebi olması durumunda, maddi tutarlar ve hasar başına masraflar
  • Hasar durumunda, karşı tarafa ödenecek maddi hasar tazminatı

Trafik Sigortası Neden Zorunludur

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırmak zorunda olduğu zorunlu sigortadır. Trafik sigortası, hasar durumunda karşı tarafa geçebilecek bedensel ve maddi zararları teminat altına almak için yaptırılır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmazsanız, tespit edildiğinde aracınız trafiğe kapatılacaktır. Trafik sigortanızı geciktirmek zaman ve para kaybına neden olur ve sizi daha da meşgul eder. Trafik ve sürücü güvenliğinin sağlanması için zorunlu trafik sigortası yaptırılmalıdır. Trafik sigortasında ödenecek primler her sigorta şirketi tarafından serbestçe belirlenir, yani her sigorta şirketi kendi aktüeryal çalışması sonucunda kendi oranını oluşturur, ancak aynı riske sahip aracın veya sürücünün sigorta şirketi tarafından belirlenen sigorta sözleşmeleri aynı fiyat üzerinde anlaşmaya varılmalıdır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerektiğinde, sigorta siteleri üzerinden iki dakika içerisinde online olarak size özel teklifinizi alabilir ve sözleşmenizi ayrıcalıklı bir şekilde gerçekleştirebilir, ayrıca sigorta şirketiniz üzerinden alacağınız tekliflerden faydalanabilir ve özel kampanyalarda uygulanan avantaj indirimlerinden, ek bir ücret ödemeden indirim ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Fiyat teklifi almak ve sigorta kapsamınızı başlatmak için birkaç basit adımı uygulamanız yeterlidir. Tüm bu bilgiler ve saha fazlası için https://www.finanskredisi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ekonomi