Veteran Tenisi Ile İlgili Detaylar

Veteran Tenisi Ile İlgili Detaylar

Veteran tenisi, belirli bir yaşa gelmiş veya belirli bir yaşın üzerinde olan tenis oyuncuları için düzenlenmiş olan bir turnuva çeşididir. Veteran tenisi hem kadın hem de erkek tenis oyuncuları için düzenlenebilen bir turnuvadır. Veteran tenisi belirli bir yaşta başlar fakat kadın ve erkek oyuncular için farklı yaş unsurları vardır. Veteran tenisi, kadın tenis oyuncuları için 35 yaşında başlar ve beşer yıllık süreler ile düzenlenir. Kadınlarda 35 yaşından 75 yaşına kadar devam etmekte olan bir turnuvadır. Erkeklerde ise yine 35 yaşında başlar ve beşer yıllık aralar ile devam eder. Erkeklerde ise 85 yaşına kadar veteran tenis turnuvası sürer. Bilinmekte olan en yaşlı tenisçi ise 93 yaşındadır.

Teniste Giyilmesi Gereken Kıyafetler Nelerdir?

Tenis maçlarında veya tenis oyunlarında giyilmesi gereken kıyafetler vardır. Bu kıyafetler genellikle bol ve oyuncular için rahat olabilecek olan kıyafetlerdir. Kadın ve erkek tenisçi için bu kıyafetler farklılık gösterebilir. Kadın tenis oyuncuları için tenis maçında giyilebilecek olan kıyafetler polo yaka, bisiklet yaka ve v yaka tişörtler, atlet, tenis elbisesi, tenis eteği ve tenis şortudur. Erkek tenis oyuncuları için ise tercih edilebilecek olan tenis kıyafetleri atlet, şort, polo yaka, v yaka, bisiklet yaka tişörtlerdir. Tenisçilerin kıyafet seçimi yaparken dikkat etmeleri gereken bir diğer konu ise kıyafetlerin kumaşıdır. Kumaşlar %100 pamuk asıllı olması gerekir. Nem tutma özelliği olsa da pamuk kumaştan üretilmiş olan kıyafetler tenisçiler için daha kolaylık sunar. Açık alanda ve yaz aylarında oynanacak olan maçlar için ise UV ışınlarına karşı engelleyici özelliğine sahip olan kumaşlar da tercih alanında olması gerekebilir.

Bir Tenis Maçında Kaç Adet Hakem Vardır?

Bir tenis maçını oynanabilmesi için sahada veya alanda hakem bulundurulması kaçınılmazdır. Bir tenis maçında toplamda 13 adet hakem yer alır. Her hakemin görevi, bulunduğu konum farklıdır. Kuralların işleyişi için ise hakem bulundurulması kaçınılmaz bir unsur halindedir. 1 adet yüksek sandalyede oturan hakem, 1 adet başhakem, 1 adet ağ hakemi, 2 adet ayak hatası hakemi, 2 adet yatay çizgi hakemi ve 6 adet de dikey çizgi hakemi olması gerekir.

Spor