Floyd cinayetinde yeni gelişme

Floyd cinayetinde yeni gelişme

Nefes alamıyorum diye çırpınmış, ancak yardım çığlığına kulak tıkayan polisler göz göre göre ölümüne neden olmuştu. Amerikan tarihinin en büyük protesto gösterilerinin fitilini ateşleyen bu olayın ardından, Floyd ailesine 27 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildi.

46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020’de polis şiddetine maruz kaldığında yaşanan şiddet saniye saniye kameralara kaydedilmiş, infiale yol açan görüntülerin ardından ülkede daha önce görülmemiş protestoların fitili ateşlenmişti. Protestolar aylarca sürdü. Yükselen şiddet dalgası nedeniyle bazı eyaletlerde asker sahaya indi, cinayetle yargılanan 4 polis yargılanmaya başlandı. Yargılama sürerken, Minneapolis Belediye Meclisi, Floyd’un hatalı gözaltı tekniği sebebiyle öldüğünü kabul etti. Ailesine 27 milyon dolar tazminat ödenmesine ilişkin kararı onayladığını açıkladı. Gelişmeyi kamuoyu ile paylaşan Floyd ailesinin avukatı Ben Crump, kararın polis zulmünün sona ermesi gerektiğine dair güçlü bir mesaj olduğunu söyledi. “George Floyd’un dünya çapında milyonlarca insanın şahit olduğu korkunç ölümü, adalet ve değişim için derin ve yadsınamaz bir talebi ortaya çıkardı. Taahhüt edilen rakam bugüne kadarki en büyük mahkeme öncesi anlaşma bedelidir. Bu karar siyahi hayatların önemli olduğuna ve beyaz olmayan insanlara karşı polis zulmünün sona ermesi gerektiğine dair güçlü bir mesajdır” şeklinde konuştu.

Floyd ailesi de tazminat kararından memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Alınacak paranın 500 bin doları olayın yaşandığı ticari bölgenin geliştirilmesi için kullanılacak. Floyd’un ismi, geçtiğimiz eylül ayında öldürüldüğü sokağa verilmişti.

Kaynak: digerblog.com

Genel Kültür