Cane Corsa Köpek Irkının Kişiliği

Cane Corsa Köpek Irkının Kişiliği

Cane Corsa köpek ırkı en çok güvenilir ve sadık olmaları ile bilinen bir ırktır. Kendisi, ailesi ya da sahibi ile arasında güçlü bağlar kurar. Doğası ve ırkı gereği naif, nazik ve şefkatli bir yapıya sahip olmasına rağmen koruyucu bir yapıya sahiptir. Etrafında bulunan insanlara karşı mesafeli ve uzak davranırlar. Gelebilecek ve oluşabilecek her türlü tehlikeye karşı da temkinlidirler. Ancak Cane Corsa ırkı, sevmediği ya da hoşlanmadığı yabancılara karşı çok nadir de olsa saldırgan davranabilirler. Gelişimleri ise yavaştır. Köpek sahiplendirme konusunda Cane Corsa ırkını tercih edecek olan bireyler, 4 yaşına kadar yavru bir köpek sahibi olacaklarını bilmelidirler. Cane Corsa köpekleri iyi bir avcı yeteneğine sahiptir. Bu ırk, bulunduğu evi ve evin içinde olan mülkleri korur. Korumasının anı sıra bunu kendine bir görevmiş gibi belirler. Son derece zeki ve akıllı olmaları verilebilecek her türlü eğitimi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ise evde yalnız kalmaktan nefret eden bir ırktır.

Cane Corsa Köpek Irkının Sağlığı Nasıldır?

Cane Corsa ırkına sahip olan köpeklerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri adına kaliteli bir beslenme periyodu olmalıdır. Belli bir diyet beraberliğinde beslenmelerinin sürdürülmesi gerekir. Kaliteli yaşam süren bir Cane Corsa köpeğinin ortalama ömür süresi ile 10 ya da 11 yıl sürer. Her daim belirli veteriner muayeneleri yaptırılmalıdır. Bu ırka sahip olan köpeklerin genetik ve kalıtsal hastalıklarının da ortaya çıkabilmesi oldukça olasıdır. Fit ve zinde kalması gerekli olan bir köpektir. Gün içinde yapılacak yürüyüşler ve oynanacak olan oyunlar köpeklerin fit olmasını, zinde kalmasını sağlamış olur.

Cane Corsa Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Erkek Cane Corsa köpeklerinin kiloları 45 ile 50 kilo arasında değişkenlik gösterebilir. Dişi Cane Corsa köpeklerinde ise kilo aralığı 40 ile 45 kilodur. Cinsiyetlerine göre bu kiloların üzerinde olan Cane Corsa köpekleri fitliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Boyları ise Erkek Cane Corsa köpekleri için 64 ve 69 cm aralığında farklılık gösterebilir. Dişi Cane Corsa köpekleri için ise bu aralık 58 ve 61 cm aralığıdır.

Genel Kültür