Isıtma Sistemlerinde Opsiyonlar Nelerdir?

Isıtma Sistemlerinde Opsiyonlar Nelerdir?

Günümüzde ısıtma sistemleri ana olarak iki farklı başlığa ayrılabilmekle birlikte kendi içerisinde de birden fazla alt başlığa ayrılarak farklı şekillerde kategorize edilebilmektedir. Kullanıcılara birçok farklı opsiyonun sunulduğu ısıtma sistemlerinde daireniz için doğru olanı seçebilmek adına uzmanlardan yardım almanız iyi bir fikirdir. Kafa karıştırıcı teknik bilgilerin yanı sıra çok fazla seçenek olmasından dolayı bazen son kullanıcıların kafası karışabilmekte ve kendi daireleri için doğru seçimi yapamamaktadırlar. Bununla birlikte söz konusu ısınma sistemleri olunca bilmeniz gereken bazı temel seçenekleri sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Isıtma sistemleri seçenekleri

Merkezi ve bireysel olmak üzere daire sahiplerinin temelde iki farklı ısıtma sistemi seçeneği vardır. Bununla birlikte merkezi ve bireysel ısıtma sistemleri kendi içerisinde merkezi pay ölçerli sistem, yerden ısıtma, kombi vb. gibi birçok alt dala ayrılmaktadır. Bugün sizlere biraz en sık kullanılan ısıtma sistemlerinden bahsetmek istiyoruz. İlk olarak bireysel ısıtma sistemleri ile başlayalım. Bireysel ısıtma sistemleri, adından da anlaşılacağı üzere tekil kullanımlar için olan ısıtma sistemleridir. Yani, bu tip ısıtma sistemlerinde tüm teçhizattan ve elde edilen ısıdan tek bir daire yararlanır. Halihazırda bu sistemlerde zaten tüm kontrol panelleri ve ısı kaynağı dairenin içerisindedir. Bu sistemlerde en sık kullanılan ısıtma seçenekleri kalorifer peteğinin ve yerden ısıtma seçeneklerinin kullanıldığı kombili ısıtma sistemleridir. Kendi içerisinde konvansiyonel ve yoğuşmalı olarak ayrılan kombiler, bireysel ısıtma sistemleri arasında belki de en sık kullanılan diyebileceğimiz ısıtma sistemleridir.

Merkezi ısıtma sistemleri ise kendi içerisinde temelde ikiye ayrılır. Merkezi ısıtma sistemleri ve merkezi pay ölçerli ısıtma sistemleri. Tüm ısı kaynağının dışarıda olduğu ve tüm açma kapatma veya işi şiddeti gibi ayarların merkezi bir sistemden yapıldığı merkezi ısıtma sistemindeki seçeneklerin farkları şudur; merkezi ısıtma sisteminde elde edilen ısı binadaki her daireye eşit olarak dağıtılır, günün sonunda da faturalandırma eşit olarak yapılır. Pay ölçerli merkezi ısıtma sisteminde ise dairenizin metrekaresi hesaplanır. Dairenizin metrekaresine göre payınıza düşen fatura, diğer dairelerden farklıdır. Daireniz büyükse bu sistemde diğer dairelere göre daha çok fatura ödersiniz.

Genel Kültür