Başarılı olmak için göz sağlığınıza dikkat edin

Başarılı olmak için göz sağlığınıza dikkat edin

Yoğun çalışma temposu içinde masa başında geçirilen zamanlar, bilgisayar ekranına yoğunlaşmış gözler, toplantılar ve hareketsiz geçen saatler… Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, verimli bir iş yaşamı için göz sağlığının önemine dikkat çekiyor ve çalışanları gün içinde gözlerini dinlendirmeleri konusunda uyarıyor.

Bir mola da gözleriniz için verin

Gözlerimizin sağlıklı olması iyi bir yaşam kalitesi için çok önemlidir. Gözlerimizde de vücudumuzdaki gibi kaslar mevcuttur ve bunların da dinlenmesi gerekir. Gözlerimiz yorulduğunda; odaklanmada zorluk ve bulanık görme, göz kapaklarında seyirme, ışık duyarlılığında artma, kızarıklık, sırt, boyun, omuz ve baş ağrıları oluşabilir. Özellikle, gün boyu bilgisayar karşısında çalışan kişiler, gözlerini 20 dakikada bir ekrandan uzaklaştırmalı ve uzak bir noktaya odaklanarak dinlendirmelidir. Op. Dr. Özgür Gözpınar, “Çalışırken gözlerimizde meydana gelen yorgunluk hissi üretkenliğimizde azalmaya sebep olabilir. Özellikle tüm günü bilgisayar karşısında geçiren kişiler çalışma ortamlarının ergonomik olmasına dikkat etmelidir. Ofis ortamında doğru aydınlatma çok önemlidir, aşırı güneş ışığı ve aşırı iç mekan aydınlatması gözlere rahatsızlık verebilir. Bu yüzden iç mekanlarda düşük yoğunluklu ampul kullanmak gerekir. Bilgisayar monitörlerini tam pencere önüne veya arkasına değil yanına gelecek şekilde ayarlamak gerekir. Yansıtmayan ekran kullanılmalı ve duvarlar çok parlak beyaz olmayan mat yapıda kaplanmalıdır. Kişiler ekranı görmek için gözlerini kısmak durumunda kalmamalıdır.” diyor.

Ekran yorgunluğu

Op. Dr. Özgür Gözpınar, çok yakın mesafeye uzun süre bakmanın bir süre sonra gözlerimizi yoracağını ve uzun vadede de daha kalıcı hasarlar bırakabileceğinin altını çiziyor. PC gözlükler boyun ve sırt ağrılarını azaltan doğal baş ve boyun pozisyonunu desteklemektedir.

Kaynak: serbestgundem.com

Sağlık