Cilt lekelerinin tedavisinde en yeni ve etkili yöntemler

Cilt lekelerinin tedavisinde en yeni ve etkili yöntemler

Leke tedavisi süresince güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılması ve yüksek faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanılmasının önemine değinen uzmanlar, bakın hangi uygulamaları öneriyor.

Hücre yapısını yenileyen “Forever Young BBL”

Bu yeni nesil lazerin en önemli özelliği, cilt yaşını hücresel anlamda geri döndürmesi. Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Forever Young BBL ile yapılan tedavilerin gen haritasını etkilediğini, buna bağlı olarak cildin moleküler seviyede değiştiğini ve genç ciltle ilişkili olduğu bilinen yüzlerce genin aktif hale geldiğini göstermiş.

“Leke tedavisinde bu yöntemi, işlem sonrası uzun süreli kızarıklık, soyulma gibi yan etkiler yaşamadan optimum sonuçlar almak isteyen kişilere kullanıyoruz,” diyen Medikal Estetik Hekimi Dr. Mustafa Karataş, ekliyor: “Teknolojinin özelliği değişik bant aralıklarındaki ışığın, cilt altında farklı derinlikteki hücrelere, çeşitli filtrelerden geçirilerek ulaştırılması. Tedavi leke probleminin görüldüğü her bölgeye, yani güneşe en çok maruz kalan ve pigmentasyonun en fazla oluştuğu yüz, dekolte, omuz ve el sırtlarına uygulanabiliyor.

Tedavinin hemen ardından günlük yaşama dönülebiliyor. İşlemden sonra lekelerde koyulaşma, dökülme ve soyulma olabiliyor; ancak bir süre sonra bu etkiler tamamen geçiyor ve cilt pürüzsüz bir dokuya kavuşurken, lekelerin görünümü de hafifliyor. Tedavi protokolü lekenin durumuna göre belirlenmekle birlikte, genellikle üç hafta arayla 3-4 seans şeklinde uygulanıyor.”

Hızlı iyilşeme ssağlayan ” Magiclight”

Leke tedavisinde başarılı sonuçlar veren bir diğer lazer teknolojisi ise Magiclight lazer. Cilt yenileme yöntemi olarak bilinen Magiclight, leke tedavisinin yanı sıra yaşlanma belirtilerini geciktirmek, cildi tazelemek ve cildin gençlik halini korumak için de kullanılıyor. Magiclight diğer lazer sistemlerinden farklı olarak cildin yüzeyinde doku kaybına neden olmuyor ve eski sistemlere göre daha hızlı iyileşme sağlıyor.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. Gökhan Haytoğlu, yöntemi şu şekilde anlatıyor: “Cilde hasar verecekmiş gibi davranan mikro nekrotik sütunlar oluşturan Magiclight, bu kontrollü yaralanmalar sayesinde cildin iyileşme mekanizmasını uyararak, cilt tonunda ve dokusunda genel bir düzelme; ciltte içten dışa bir yenilenme sağlıyor. Böylelikle yeniden modellenmiş kolajen dokusuna sahip taze bir cilt ortaya çıkıyor.”

Uygulamadan sonra cildin iyileşmesi 1-3 gün sürüyor. İlk 2 gün ciltte hafif bir kızarıklık ve ödem görülebiliyor. Ortalama 4-6 seans sonunda etkili sonuçlar alınabiliyor.

Kaynak: seogenel.com

Moda ve Yaşam