En Etkili 4 Fitness Egzersizi

En Etkili 4 Fitness Egzersizi

En etkili 4 fitness egzersizi

Vücudunuzun her santimini şekillendirmek istiyor ama bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, en etkili ve bedeninizin çok daha iyi hissetmesini sağlayacak egzersizler bulunuyor. Herhangi bir egzersiz programı, kalbinizi güçlendirecek ve kalori yakmanıza olanak tanıyacaktır. Egzersizlerin tümü eşit olarak bedeninize aynı etkiyi vermiyor. İster tüm vücut çalışması yapın isterseniz de bölgesel çalışmalar için egzersiz planlayın. Yapacağınız hiçbir egzersiz bir diğeri ile aynı verimlilikte olmayacaktır. Tüm vücut ve bölgesel incelmeleriniz için bir araya getirilen en etkili hareketleri bir arada inceleyebilirsiniz.

  1. Yürüyüş

Kalbi güçlendiren ve kalori yakan en etkili egzersizlerin başında yürüyüş geliyor. Tek ihtiyacınız olan iyi bir çift yürüyüş ayakkabısı ve uygun bir yürüyüş alanı olacaktır. Dilediğiniz her yerde her zaman bu aktiviteyi gerçekleştirebilir ve etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Temiz, duraksamadan ve tempolu bir yürüyüş yapmak size saatte 500 kalori yaktırabiliyor.

  1. Squat

Aynaya baktığınız zaman bacak ve kalça kaslarınızın daha belirgin ve yağ oranınızın daha düşük olduğunu görmek istiyorsanız en önemli egzersizlerin başında squat yapmak geliyor. Alt sırt ve kalçalarınızdaki esnekliğin yanı sıra alt gövde gücünüzü artıran bu egzersiz, vücudun en büyük kaslarından bazılarını çalıştırdığı için yakılan kaloriler açısından da büyük bir avantaj sağlıyor.

  1. Şınav

Doğru yapılması halinde göğüs, omuz, triseps ve hatta ana gövde kaslarınızı aynı anda güçlendirebilir. Eğer başlangıç ​​seviyesindeyseniz, mutfak tezgahına ellerinizi dayayarak ve itmeye başlayarak farklı şekilde bir şınav deneyebilirsini. Fakat mükemmel bir şınav hareketi yapmak istiyorsanız; elleriniz omuz genişliğinden biraz daha açık şekilde yere yerleştirin. Ayaklarınızı, ayak parmaklarınızın üzerinde duracak şekilde, bacaklarınız dümdüz yere koyun. Vücudunuzla omuzlardan ayaklara kadar mükemmel bir diyagonal oluşturmaya çalışın. Kalça ve karın kaslarınızı sıkın. Ardından dirseklerinizi bükerek, ardından düzleştirerek vücudunuzu alçaltın ve yükseltin. Elbette bunu yaparken gövdenizin sabit ve düz durduğundan emin olmalısınız.

  1. Plank ve çeşitleri

Sağlıklı bir vücut, temelinde güçlü bir gövde gerektirir. Bu nedenle plank gibi merkeze özgü hareketleri ihmal etmeden günlük egzersiz rutinlerinize eklerseniz, daha güçlü ve dayanıklı olabilirsiniz. Plank hareketi, düz, yan, tek ayak ve omuza dokunarak gibi farklı alternatiflerle zenginleştirilerek yapılabilir ve böylece omurganızı daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Günlük rutin egzersizlerinize en uygun diğer etkili antrenman hareketlerini öğrenmek ve bunları hangi aralıklarla nasıl uygulamak gerektiğinizden emin olabilmek için profesyonel spor eğitmeni Burak Kulaksız ile iletişime geçebilir, tavsiyeler alabilirsiniz.

Spor