Diş Beyazlatma Hakkında Önemli Bilgiler

Diş Beyazlatma Hakkında Önemli Bilgiler

Diş Beyazlatma Hakkında Önemli Bilgiler

Estetik bir biçimde gülüş değerlendirildiğinde göz önüne gelen ilk önemli detay beyaz dişlerdir. İnsanların gülüşünü süsleyen beyaz dişler her zaman için bakımı yapılmış temiz ve sağlıklı dişler tanımının içinde olmak durumunda değildir. Nitekim bazı insanların genetik olarak diş renginin mevcut kemik renklerinin yapısına binaen fazla beyaz olmadığı karşılaşılan yaygın bir durumdur. Diğer taraftan sararmaya daha meyilli yapıdaki dişler de beyazlatmaya ihtiyaç duyar. Mükemmel bir gülüş için dişlerin beyazlatılması ile ilgili olarak Antalya diş hekimi uygulamaları oldukça önemli bir yere sahiptir.

Doğal bir diş görünümü genel itibariyle bembeyaz değildir. Ancak bir takım ırki sebeplere bağlı olarak bembeyaz dişlere sahip olan kimseler de vardır. Bilindiği üzere pek çok insan bitkisel çözümlerle ev ortamında diş beyazlatmaya çalışmaktadır. Özellikle karbonat kullanımı bu anlamda çok yaygındır. Nitekim diş hekimlerinin söz konusu maddelerin kullanılmasında diş etine verilebilecek zararı ölçeklediğinde bu uygulamaları uygun bulunmamaktadır. Diş yapısının doğal durumu dışında dişlerde meydana gelen sararmanın birtakım alışkanlıklarla da alakası vardır. Özellikle çay ve sigara tüketiminin ciddi boyutlara ulaşmış olması mevcut dişlerin daha da sararmasında en önemli etkendir. Diğer taraftan asitik seviyesi yüksek olan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi dişlerin en dış kısmındaki yapıyı aşındırarak kirlerin daha fazla tutunmasına ve dişlerin daha hızlı sararmasına da sebebiyet verir.

Diş beyazlatma alanında farklı farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu açıdan power bleaching yöntemi sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. En hızlı şekilde diş beyazlatma bu sayede yapılabilir. Power bleaching de belirli bir zaman aralığında dişe takılan ağızlıklar ile beyazlatma sağlanır. Diş beyazlatmanın bilinen en kesin yöntemi ise restoratif çalışmalardır. Nitekim bu çalışmalar önemli bir zaman istemektedir. Diş beyazlatma uygulamaları herkes tarafından tercih edilebilir. Ancak büyüme ve gelişme noktasında belirli bir seviyenin altında ki çocuk hastalar diş beyazlatma için mevcut alanın dışındadır. Gebeler ve emziren anneler de diş beyazlatma işlemini gerçekleştiremez. Söz konusu uygulamaların kaç tona kadar beyazlatmayı sağlayacağı kişinin diş yapısı başta olmak üzere uygulamanın düzenli bir biçimde yapılmasına bağlıdır. Diş doktoru Antalya diş beyazlatma alanında teknolojiyi elinde bulundurur.

Sağlık