Sosyal Medya Ve Psikoloji

Sosyal Medya Ve Psikoloji

Sosyal Medya Ve Psikoloji

İşbu yazıda İnstagram takipçi satın al hissinin kaynağına bakacağız ve bizi biz yapan değerlerin nasıl ortaya çıktığını olumlu bir biçimde göreceğiz. İnstagram bir sosyal medya şirketi ve sosyal medya içerik olarak iki bölümden oluşuyor üretim aşaması, tüketim aşaması ve bu iki aşamanın da kaynağı temel de aynı noktalarda yatıyor. 

Maslow ve İhtiyaç Hiyerarşisi 

İnsanlık olarak temel ihtiyaçlarımız, doğuştan güzel olan duygularımız bulunur. İşte bu ihtiyaç ve duygular 1943 yılı içerisinde Amerikalı psikolog Abraham Maslow tarafından yayınlanmış; toplumu derinden etkileyen bir çalışmada ortaya atılmıştır.
Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde beş basamak vardır ve bu beş   basamağın üçüncüsü “bir arkadaş çevresine ait olma ve sevilme ihtiyacı” olarak ortaya çıkar. Bu bilgiden yola çıkarak gelecekte de İnstagram vb. uygulamaların var olacağını ve bu uygulamalarda çoğunlukla kişisel ihtiyaçlardan yola çıkılarak takipçi satın al yapıp etmeleri yapılacağını söylemek gerekir. 

 Sosyal varlıklar olan biz insanların beğenilme, sevilme, onay görme, düşüncelerine değer verilme gibi duyusal tepkilerimiz ve çeşitli arzularımız vardır. Bütün bu bilinçli varlık olmaktan gelen insan olma arzusu son derece normal, güzel bir niteliği olan arzudur. İnstagram paylaşımlarımda bizlere yorum yapan arkadaşlarımız ya da tanımadıklarımız ayakta kalma duygumuz benlik saygımızı artırır.  İnstagram postları, takipçi satın al işleminden sonra otomatik bir biçimde öne çıkar. Çünkü: organik takipçiler paylaşılan postları beğenerek keşfet’e düşürür.  

Günümüzde insanlar olarak güzellik, beğenilme, sevilme, onay görme arzularımızın çoğunu sosyal medya aracılığıyla yapıyoruz.  Basit davranışlarımız olan market alışverişlerimiz içersin de   bile onay görmeyi isteyebiliyoruz.  

Sonuç:

Doğası gereği yaşamak, yaşamını sürdürebilmesi için her insanın belirli bir motivasyona ihtiyacı olduğunu gördük bu motivasyonu da maslow hiyerarşisi diye kategorize edip içerisindeki üçüncü basamağa başkaları tarafından beğenilme duygusunu yerleştirip bu duygunun günümüzde instagram takipçi satın al; takipçi satın al yapıp etmeleriyle ortaya çıktığını söyledik. Şimdi de bu takipçileri nereden alabileceğimize bakalım. Güvenilir bir organik takipçi sitesi olarak: Trmedya.market ön plana çıkıyor bu siteyi ziyaret ederek takipçi satın al işlemi yapabilirsiniz.

Teknoloji