Baseuq Pelota Nedir

Baseuq Pelota Nedir

Baseuq Pelota bir kişinin eliyle, raketle tahta sopa ile ya da sepetle duvara karşı ya da geleneksel olarak tenis ağı gibi bir file ile ayrılmış sahada karşılıklı iki takımın oynadığı oyundur. Bu sporun kökleri antik Yunan ya da diğer antik kültürlere kadar dayanmaktadır. Pelota terimi muhtemelen Latinceden gelen top oyunu terimi manasını taşımaktadır. Günümüzde baseuq Pelota tenis kadar olmasa da birçok ülkede yaygın olarak oynanılmaya başlanmıştır.

Avrupa’da yoğunlukla İspanya ve Fransa’da oynanan baseuq Pelota oyunu diğer çoğu ülkelerde de ulusal spor olarak kabul edilir. Uluslararası baseuq Pelota federasyonu kuruluşundan bu yana, farklı çeşitleri, sabit top ağırlıkları, kurallar ve kort boyutları ile dört model ve on dört kuralda standartlaştırılmıştır. 30 metre en, 36 metre duvar, 54 metre boy olmak üzere dört ölçüden çıplak el, deri top, lastik top, paleta kullanımına bağlı olarak on dört kural eşliğinde oynanılabilir. Koruma olsa bile, baseuq pelota da kazalar olabilir. Saatte 200 kilometre hızla (120 mil/saat) hızla hareket eden top ile pelota, güvenlik ekipmanı düzgün kullanılmadığında veya hiç kullanılmadığında yaralayabilir; nadir olmakla birlikte, ara sıra büyük kazalar meydana gelir.

Baseuq Pelota Kuralları Nelerdir?

Bu sporda temel kural, her biri en fazla iki oyuncudan oluşan en az iki takım olmasıdır. Servis atacak taraf topu sektirir, ardından topu dar, ön duvarın oyun sahasına doğru iter, burada top, alt alanı sınırlayan alt çizgi ile yüksek alan sınırındaki üst çizgi arasında geri tepmesi gerekir. Top ya doğrudan ön duvardan oyun zeminine ya da önce uzun yan duvara çarpacak şekilde oynanır. Raketinizi tenis çantaları ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Rakip takım, ya ön duvardan ya da yan duvardan geri teptikten hemen sonra, oyun alanından ribaunt almadan ya da oyun alanından bir kez ribaund aldıktan sonra topla oynayabilir. Baseuq Pelota raketi tenis raketi ile pek benzerlik göstermeyebilir. Baseuq Pelota sporu kuralları diğer oyunlara oranla kurallarında ve oynayış şeklinde farklılıklar gösterebilir. İki kişilik oyun olarak bilinse de farklı türlere sahip baseuq Pelota oyunlarında ikiden fazla gruplarla oynanabilir şekilleri de bilinmektedir.

Spor