Elektrikli kamyon Tesla Semi için gelen yeni test videosu [İzle]

Elektrikli kamyon Tesla Semi için gelen yeni test videosu [İzle]

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, halen yollara çıkmadı. Ancak firma testlere aktif olarak devam ediyor.

Kara taşımacılığının yeni dönemini oluşturan ve elektriğin gücünü ve torkunu sonuna kadar yola aktaran Tesla Semi, bu sefer Tesla’nın yayımladığı aşağıda izleyebileceğiniz video ile gündeme geldi. Bu videoda firmanın elektrikli kamyonu özel test pistinde kullandığı görülüyor. Satışa çıkmadan önce sürüş konusunda mükemmel hale getirilmeye çalışılan dev elektrikli araç, en performanslı kamyon modelleri arasında yer alıyor. Ön sipariş konusunda rekor kıran elektrikli kamyon, sürüş / performans kadar menzil konusunda çok iddialı geliyor. Tesla’nın büyük gelecek vadeden kamyon modeli Semi, şu an temel olarak 800 km menzile sahip. Bu menzil değeri kamyon için açıklanan mevcut üst limit. Ancak Elon Musk geçtiğimiz aylarda konuşmuş ve Semi ile ileride 1.000 km menzile ulaşacaklarını aktarmıştı.

Musk’ın bunu söylemesinin arkasında geliştirdikleri yeni pil teknolojileri ve özel pil hücreleri yer alıyor. Firma kendi içerisinde geliştirdiği pil hücreleri ile hem Model serisi hem de Tesla Semi modelini hiç olmadığı kadar uzun süre boyunca yolda tutacak gibi görünüyor. Hep söylediğimiz gibi yüksek menzil değerleri özellikle uzun yollar yapması için tasarlanan Semi için çok büyük önem arz ediyor.

Semi on the track pic.twitter.com/0QCTYGbLJv

— Tesla (@Tesla) March 14, 2021

Tesla Semi elektrikli kamyon modelinin diğer teknik detaylarını hatırlarsak

Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100 km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, bir aksilik olmaz ise bu yıl içinde üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor.

Teknoloji