Rahvan Atları Yarıştılar

Rahvan Atları Yarıştılar

Rahvan Atları Yarıştılar

8. ve 6. Doğu Anadolu At Yarışı Şampiyonaları Ardahan’da yapılıyor. Yarışı izleyen kişiler çok heyecanlıydı. 8. ve 6. Doğu Anadolu Geleneksel Kuzgun Binicilik Şampiyonası; Ardahan Valiliği, Geleneksel Sporlar Federasyonu ve Rahvan Binicilik Kültür ve Spor Kulübü’nün katkılarıyla Sulakyurt köyündeki hipodromda gerçekleştirildi. Güneşli havada yarışan ve halk tarafından coşkuyla izlenen biniciler, üç atlı, dört atlı, orta-küçük, büyük-orta, ön kategorilerinde sıralama için kıyasıya yarıştı.

Maçı İl Valisi Hüseyin Öner, AK Parti İl Başkanı Kaan Koç, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, İl Jandarma Komutanı Albay Ramazan Yiğit, İl Gençlik ve Spor Daire Başkanı Akar, geleneksel spor federasyonlarından yetkililer ve çok sayıda yarış-sever izledi. Yarışmaya üç atlı grupta Murat Haki, dört atlı grupta Ali Çalık, küçük ve orta grupta Şahin Haki, büyük ve orta grupta Ömer Cengiz ve mesnetli grupta Çalık katıldı.

Binicilik sporunun kadim bir spor olduğuna işaret eden Vali Hüseyin Öner, “Rahvan atı Orta Asya Türkleri ile Anadolu’ya gelen bir değerdir. Tarih boyunca at pusula ve eş olmuştur. Bu bizim için önemli bir gelenektir. At yarışları hem milli hem de manevi olarak ata sporumuzdur. Son yıllarda geleneksel sporlarda ciddi bir akım oluşmuştur. Bu doğrultuda ülkemizin doğusu batısı birçok yerinde Rah 10.000 at yarışları geleneksel branşlar olarak yapılmaktadır. Kuzey ve güney, kulüplerimizin emekleri ve belediyelerin, kurumların ve geleneksel spor federasyonlarımızın katkılarıyla bu değer artıyor. Deneme bonusu

Spor