Tenis Sporu Nasıl Oynanıyor

Tenis Sporu Nasıl Oynanıyor

Tenis Sporu Nasıl Oynanıyor?

Tenis, aslen Avrupa’dan gelen ve dünya çapında giderek daha popüler hale gelen bir spordur. Her ülkenin kendi tenis varyasyonu ve tenis oynama kuralları vardır. Ayrıca tenis, motor becerileri, kardiyovasküler sağlığı ve sağlıklı vücut alışkanlıklarını içeren bir spordur. Tenis bir tenis kortunda oynandığından, tenis kelimesi oyunun kendisine de atıfta bulunur.

Tenis kortu, kavisli kenarı ve oyunu yürütmek için bir merkez çizgisi olan dikdörtgen bir arenadır. Kortun sınırı, ağ adı verilen bir çizgiyle işaretlenir. File, saha kenarından daha yüksek olmamalı ve oyuncuların topa bakışını engellememelidir. Sahanın çevresi, oyuncunun topa dokunamayacağı saha dışı alanlar ile işaretlenmelidir. Ayrıca, oyuncunun topa vurduktan sonra topa geri dönebileceği bir nokta olmalıdır. Oyuncuların tenis oynarken ne tür raket kullanmaları gerektiğine dair kurallar da vardır. Tenis ayakkabıları sporcu ayakkabısı olarak biliniyor.

Tenisin İcadı Nasıl Oldu?

Tenis raketi kullanarak oyunu oynayabilirsiniz. Top 140 gramdan daha ağır olmamalı ve çevresi 6 inçten az olmamalıdır. Raketin rakibin kale çizgisine doğru bir açıyla ileri atılması veya savrulmasıyla bir servis verilir. Oyuncu, servis atarken kendi oyuncusuna vurmamalı veya servis atarken eğilerek veya pozisyonunu değiştirerek rakibine çarpmaktan kaçınamaz.

Bir maç, her iki oyuncunun da sırayla topa vurup peşinden koşması ve ardından birinin topu kale alanına geri döndürmesidir. Servis attıktan sonra, her oyuncunun kendisi dikkat çekiyormuş gibi gözleri dümdüz önde durup tekrar oyuna başlamadan önce rakibini selamlaması ve ardından rakibinin onu selamlamasını beklemesi zorunludur. Tenis iki kişi arasında oynandığından, takım oyunu sırasında otomatik bir makineye karşı veya diğer oyunculara karşı oynamak yerine başka bir kişiye karşı oynarken nasıl oynanacağına dair kurallar vardır. Tenis çantaları oyunun önemli bir yere sahiptir.

Tenis 1869’da İngiliz amatör Walter C tarafından icat edildi, o yıl dört arkadaşını golf sahalarının çimlerinde öğle yemeği molalarında tenis oynamaya davet etti. Ayrıca C’nin normal sporlarının bir parçası olarak tenis oynayan dört arkadaşı vardı. Takım arkadaşlarının zaten topla oynamaya alışmasını sağlayarak, C’nin arkadaşları golf sahalarının yeşilliklerinde onları yere indirdikten sonra golf toplarının geri dönmesini beklerken tenise hızla başlayabildiler.

Spor