Baskılı Deri

Baskılı Deri

Derilerin üzerine farklı motifler dahil edilerek değişik görünümler ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda deri türlerine göre değişik yöntemler kullanılabilmektedir. Deri ithalatı hususunda da baskılı deri modellerine yüksek oranda alaka gösterilmektedir.

Derilerin günümüzde halen daha etkisi bulunmaktadır. Hayatımızın her evresinde kullanılabilecek ve farklı talepleri karşılayabilecektir. Giyim, mobilya ve aksesuar hususunda da farklı trendleri sağlayabilecektir.

Derilerin parlak, canlı ve şık olmasını sağlayan bir yapısı bulunmaktadır. Bunun dışında yarma deri gibi modellerin dayanıklı oldukları da söylenebilmektedir. Derilerin kullanım durumuna bağlı olarak ayrı yöntemlerden geçirilebilmesi söz konusudur. Giyim çeşitlerine bağlı olarak da en yaygın biçimde tercih edilebilecek öğeleri arasında sayılabilecek yönde olacaktır.

Baskılı Deri Nedir?

Günümüzde dahi derilerin kullanım amacı çok geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Derilerin üst yüzeylerine şekil, motif ve görsellerin kalıcı bir hale getirilmesiyle beraber baskılı derilerin ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Bu işlemlerin kalitesine bağlı olarak kalıcılık düzeyi de değişkenlik gösterebilecektir.

Kaliteli bir biçimde baskı işlemlerinin gerçekleşmemesi halinde kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bunun için toptan deri işlemlerinde kaliteli baskıya gerek görülmelidir.

Baskılı Deri Üretim İşlemleri

Şekilleri ve desenleri deri üzerine işlemek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Deri türüne ve özelliklerine bağlı olarak bu yöntemlerin değişebileceği bilinecektir. Bundan dolayı her bir derinin aynı yöntemin kullanılabileceği yanlış bir yargıdır.

Derilerin ilk aşamada gerçek mi yoksa sahte mi olduğu incelenmelidir. Bu konuda belirleyici pek çok fark ortaya çıkmaktadır. Hakiki derilerde kullanılabilecek olan yöntemlerin suni deriler için de geçerli olacağı yargısı yanlıştır. Bu yüzden baskı işlemleri esnasında ilk olarak bu süreci ele geçirmek önemli olmalıdır.

Baskı işlemlerinde genel olarak iki farklı yöntem tercih edilmektedir. En çok kullanılan yöntem de folyo baskı olarak bilinmektedir. Bu yöntem doğrultusunda farklı çeşitlerde, boyutlarda ve renklerdeki baskı işlemleri gerçekleşebilecektir. Kesici plotter ile beraber dekupe etme işlemi gerçekleşecek ve arkasından da transfer presi süreci gerçekleşecektir. Gerçek derilerde kalıcı halde bu baskıların ortaya çıkması adına kaliteli renkleri ve cihazları kullanmak bir hayli önemli olan bir konudur.

Moda ve Yaşam