Tenis Spor Dalı Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler Nelerdir

Tenis Spor Dalı Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler Nelerdir

Tenis spor dalı tüm dünyada hakimiyet kurmuş ve olimpik olan bir spor dalıdır. Tenis sporu, 2 adet takımdan oluşmak kaydı ile bir tenis maçında her yaştan, her seviyeden ve her ülkeden oyuncu bulunabilir. Tenis maçlarında yer alan takımlarda en az 1 ve en fazla da 2 adet oyuncu yer alabilme hakkına sahiptir. Maçlarda bulunan toplam oyuncu sayısı ise en az 2 ve en fazla da 4 adet oyuncudan ibarettir. Tenis maçları, tenis ekipmanı olan top ve tenis raketi ile beraber oynanır. Tenis topları içi boş ve lastik malzemeli olan toplardır. Genellikle tenis topları sarı renkli olur. Tüm tenis camiası tarafından tenis topları genellikle sarı renkte tercih edilmektedir. Tenis sporunda maçlar genellikle “Kort” adı verilen sahalarda oynanır. Kortlar genellikle sert yüzeylerden oluşmak ile birlikte ahşap, çim, toprak gibi zeminlerden de oluşabilir. Tenis maçının sonucunda kurallar gereğince en çok sayıyı toplamış olan takım maçı da kazanmış olan takımdır.

Tenis Maçlarında Set ve Sayı İşleyişi Nasıldır?

Tenis maçları genellikle 3 veya 5 adet setten oluşmaktadır. 3 adet setten oluşan bir maçın galibiyeti olabilmesi için 2 adet setin kazanılması veya 5 setlik bir maçta 3 adet setin kazanılmış olması gerekir. Turnuva gibi önem taşıyan büyük tenis maçları genellikle 5 adet setten oluşur. Bunun haricinde ise standart ve genel olan maç set sayısı 3 settir. Sayı sistemi ise 15’ten başlar. 15-30-40 diye devam eden sayı sisteminde en yüksek sayı da 40.sayıdır. 40’a 40 olan bir durumda ise maç takımlardan bir tanesinin 2 adet sayı öne geçene kadar devam eder. Sayı kazanılabilmesi için bir takımın 2 adet sayı öne geçmiş olması gerekmektedir.

Tenis Maçlarında Ayakkabı Tercihi Nasıl Olması Gerekir?

Tenis maçlarında ayakkabı tercihi tenis ayakkabısı olması gerekir. Günlük ya da normal hayatta kullanımda olan spor ayakkabılarının tenis maçlarında kullanımı doğru olamaz. Tercih edilecek olan ayakkabının tabanı, tenis kortunun yüzeyi ya da zemini ile uyumlu olması gerekmektedir.

Spor