Süper Lig Takımlarına Akademi Zorunluluğu Geliyor

Süper Lig Takımlarına Akademi Zorunluluğu Geliyor

Süper Lig Takımlarına Akademi Zorunluluğu Geliyor

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından önemli açıklamalar geldi. Bu açıklamalar arasında öyle bir karar var ki tüm takımları ilgilendiriyor. Süper Lig takımlarına akademi kurma zorunluluğu geliyor. Antalya’da açıklamalar yapan Mehmet Büyükekşi, futbolun birçok alanını ilgilendiren açıklamalar ile birlikte yılın ilk toplantısını gerçekleştirmiş oldu. Yaptığı açıklamalarda futbolun popüler sporlar arasındaki konumunu ve geliştirilmesi gereken yönleri elde aldı. Futbolu sadece bir spor olarak tanımlamanın yetersiz geldiğini belirten Mehmet Büyükekşi, futbol sayesinde oluşan büyük ekonomi, yayın gelirleri, sponsorluk anlaşmaları, maç gelirleri ve futbolcu sözleşmeleri ile birlikte geniş bir kesimi ilgilendirdiğini anlattı. Futbol maçlarını canlı olarak Joybet tv’de izleyebilirsiniz.

Futbolun hem şehir ekonomisine hem de ülke ekonomisine kattığı değeri ortaya koyan Mehmet Büyükekşi, doğru bir yapılanma ile birlikte bu konularda maksimum verim alınabileceğine vurgu yaptı. Ülkemizden çıkan oyuncu sayısının yetersiz olması ve bu nedenle de oyuncu ihracatında oldukça düşük gelir kazanıyor oluşumuz TFF’nin de dikkatinde bulunuyor. Bu konuda planlanan çalışmalar ile birlikte daha fazla oyun çıkması adına yatırımlar gerçekleşecek. Bu yatırımlar arasında kulüplere de büyük iş düşüyor. Bu bağlamda bütün süper lig kulüplerine akademi kurma zorunluluğu getirildi. Devamında da 1. Lig ekiplerine de akademi kurma zorunluluğu getirilecek.

Antalya 500 Takımlık Kapasiteye Sahip

Antalya’da yapılan yatırımlar ile birlikte 200 futbol sahasına sahip olduğunu belirten Mehmet Büyükekşi, “Antalya 500 takımlık kapasiteye sahip” yorumunda bulundu. Sahip olunan tesislerin aynı anda 500 takımın hazırlık kampı gerçekleştirmesine olanak sunduğunu ve bu sayede futbol turizminin de çok değerli bir noktaya ulaştığını vurguladı. Eskiden Türkiye’deki takımların büyük bir çoğunluğu tesis yetersizliğinden dolayı yurt dışına kamp yapmaya gidiyordu. Şimdilerde ise yurt dışından çok sayıda takım ülkemizde hazırlık kampını organize ediyor. Mehmet Büyükekşi bu durumun ülkemizin gelişimini net bir şekilde gösteren unsurlar arasında olduğunu belirtti.

Tesislerin kalitesi arttıkça ülkeden çok daha fazla profesyonel futbolcu çıkacağını ve bunun sonucunda da daha fazla futbolcu geliri elde edileceği düşünülüyor. Futbolcu ihracatı ile birlikte kulüplerin dar boğazdan çıkması mümkün. Aksi takdirde Türk kulüplerinin yayın gelirleri ile birlikte borçlarını ödemesi çok zor gözüküyor. Kulüpler de bu durumun farkında olarak geleceğe yatırım yapmaya başladılar. Özellikle Fenerbahçe son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu gelecek vaad eden oyuncular ile birlikte yüksek gelirler elde etmeye başladı. Bu yaklaşımın diğer takımlar tarafından da benimsenmesi bekleniyor. Ayrıca takımların kendi alt yapılarından çıkaracağı oyuncular ile birlikte çok daha ekonomik bir şekilde yarışın içinde olması gerekiyor.

Akademiler Oyuncu Fabrikası Olacak

Kulüplerin açacağı akademiler ile birlikte kulüpler kendi oyuncularını yetiştirmeye başlayacak. Akademiler oyuncu fabrikası olacak ve transferler için harcanan yüksek bütçeler çok daha minimal hale gelecek. Bu yaklaşım sayesinde, kulüpler uzun vadede yaşadıkları dar boğazdan kurtulacak ve Türk futbolu rahat bir nefes alacak. Planlanan yaklaşım bu şekilde olsa da kulüplerin bir kısmı bu tarz bir yaklaşımın çok maliyetli olduğunu ve devletin yardım etmesi gerektiğini düşünüyor. Kulüplerin kendi bütçeleri ile birlikte akademi kurmasının kolay olmadığı futbol kamuoyu tarafından da defalarca deklare edildi.

Akademiler için gerekli olan tesislerin nasıl yapılacağı henüz netlik kazanmadı. Buradaki inşaatların devlet destekli mi olacağı yoksa kulüp bütçesinden mi karşılanacağı konusunda farklı yaklaşımlar var. Özellikle Anadolu kulüpleri bu konuda devlet kurumlarından yardım bekliyor. Devlet kurumlarının ihale usulü ile birlikte inşaat firmalarına taşere etmesi de ortada olan bir diğer çözüm.

Spor