Tenis Maçları Kaç Oyuncudan Oluşuyor

Tenis Maçları Kaç Oyuncudan Oluşuyor

Tenis maçları kort adı verilen tenis sahalarında, ortadan 2’ye ağ file ile ayrılmış bir şekilde oluşan alanlarda oynanır. Bu alan içerisinde oynanan maçlarda 2 adet takım oluşur. Takım içerisinde en az 1 ve en fazla 2 adet oyuncu bulundurulması kurallar dahilindedir. Maç içerisinde ise toplam 2 ya da 4 oyuncu yer alabilir. Tenis kurallarının da baz alınması ile takımlarda aynı sayıda oyuncu bulundurulması gerekmektedir. 2 adet oyuncu bulundurularak yapılan maçlarda “Doubles” takım adı verilir. Bu isim ise maçta toplamda 4 oyuncu olduğunu belirtir.

Tenis Sözcüğünün Kökeni Nedir?

Tenis sözcüğü çokça fazla değişim ve farklılıklardan gelen bir sözcüktür. Çokça fazla değişime uğramış olan tenis sözcüğü her ülkede farklı bir kullanımı ile farklı bir sözcük halini almıştır. Bu değişimler sonunda günümüzde tenis sözcüğü olarak sabit kalmıştır. Tenis sözcüğünün kökeni Anglo-Fransızca’dan gelmektedir. “Tenetz” olarak söylenmeye başlanan bu sözcüğün anlamı “bekle ve yakala” anlamına gelmektedir. Tenis sözcüğünün incelemesi yapıldığı takdirde “tenetz, tenez” sözcüklerinden geldiği görülmektedir. İngilizce dilinde “tennis” sözcüpğü olarak kullanılan tenis, “raketlerle oynanan oyun” anlamını taşımaktadır.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu kısaltması ile TTF, Türkiye’de kurulan tenis sporunun bağlantılı olduğu bir birimdir. Türkiye Tenis Federasyonu, 1953 yılında bağımsız olarak bir kurum haline gelmiştir. Daha öncesinde 1923 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın bünyesinde yer almıştır. Türkiye Tenis Federasyonu, 1923 yılından itibaren gelmesi ile cumhuriyetle yaşıt olan bir federasyondur. 2004 yılında özerk bir yapıya kavuşmuş olan Türkiye Tenis Federasyonu 240 adet federe kulüp ve 60.000’in üzerinde lisanslı oyuncuya sahip olan bir federasyon konumundadır. Bu federasyonun başkanı ise Cengiz Durmuş’tur. 2015 yılı itibari ile başkan olmuş olan Durmuş, 2022 yılı tarihinde de başkanlığına devam etmektedir. Cengiz Durmuş’un en büyük hedefi ise Türk tenisini en kısa zamanda aktif olarak global tenis haline getirmektir. Türkiye Tenis Federasyonu’na en köklü bankalardan bir tanesi olan TEB bankası, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Megasaray Club Bellek sponsorluk yapmaktadır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor